Potraviny na zvýšenie testosterónu

Potraviny na zvýšenie testosterónu

Testosterón je základný a zároveň najdôležitejší mužský pohlavný hormón, ktorý produkujú hlavne semenníky a má veľký vplyv na plodnosť, libido a tiež potenciu. Okrem ovplyvňovania sexuálnej túžby je tento hormón tiež zodpovedný za zdravie kostí a svalstva, produkciu spermií, ale aj rast vlasov.

Produkcia testosterónu sa počas života postupne zmenšuje, čo sa prejavuje najmä u mužov nad 40 rokov, ktorí začínajú mať problémy so sexuálnym apetítom a vitalitou. Na to, aby sa udržala normálna hladina testosterónu aj vo vyššom veku, je potrebné konzumovať vyváženú stravu s obsahom dôležitých živín (potraviny na zvýšenie testosterónu) a naopak, vyvarovať sa takým potravinám, ktoré hladinu mužského hormónu ešte viac znižujú.

Zdravá strava v kombinácii s prírodnými výživovými doplnkami na zvýšenie libida je účinné riešenie, vďaka ktorému nemusíte hneď bežať k lekárovi. Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé druhy potravín, vďaka ktorým môžete hladinu testosterónu vo svojom tele zvýšiť.

Potraviny bohaté na testosterón

Ovocie a zelenina

Aby vaše telo obsahovalo optimálnu hladinu testosterónu, je nevyhnutné, aby váš organizmus mal k dispozícii dostatok potrebných vitamínov a minerálov. Najlepším spôsobom, ako ich dostať do tela všetky naraz, je optimálny príjem ovocia a zeleniny. Viaceré z nich majú dokonca afrodiziakálne účinky.

Napríklad taký špenát – je plný magnézia, ktoré hrá rozhodujúcu úlohu pri raste svalov a reprodukcii. Prieskum tiež ukázal, že horčík dokáže zvyšovať hladinu voľného aj celkového testosterónu, a to ako aj u športovcov, tak aj u nešportovcov. Granátové jablká takisto prispievajú k zvýšeniu hladiny testosterónu a tiež podporujú kardiovaskulárny systém a teda aj erekciu.

Avokádo bolo známe už u Aztékov ako ovocie podporujúce libido, sexuálnu vitalitu a tiež plodnosť. Okrem zaujímavých vitamínov skupiny B však obsahuje avokádo aj veľké množstvo zdravých tukov prospešných pre tvorbu testosterónu.

Aj biela cibuľa takisto môže zvýšiť hladinu vášho testosterónu. Obsahuje totiž látku, ktorá priaznivo ovplyvňuje hormón uľahčujúci jeho tvorbu. V kombinácii s jedálničkom bohatým na bielkoviny tak dokáže skutočne zvýšiť hladinu testosterónu v mužskom tele.

Brokolica je ďalšou zeleninou s pozitívnym účinkom na hormonálnu hladinu testosterónu u muža. Obsahuje vitamín C, ktorý spoločne s inými látkami podporuje tvorbu testosterónu v semenníkoch. Zelenina z rodiny kruhovitej (brokolica, kapusta, karfiol a kel) tiež patrí k radu antiestrogénových potravín, pretože uvoľňujú látku, ktorá mení estrogén na neaktívnu formu, vďaka čomu sa umožňuje tvorba zdravej hladiny testosterónu.

Semená a orechy

Testosterón vo vašom tele môžu zvýšiť aj semená či orechy – zo semienok môžeme spomenúť napríklad tekvicové semienka a hrozienka, z orechov najmä para orechy, makadámové orechy a mandle.

Bylinky

Bylinky sú taktiež dobrým spôsobom, ako ovplyvniť produkciu testosterónu v tele. Mnohé z nich obsahujú aktívne látky, ktoré dokonca priamo pôsobia na hladinu testosterónu alebo príbuzných hormónov. Patria medzi ne napríklad Senovka grécka, Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) či Ashwagandha – dve posledné zo spomenutých nájdete aj v prírodnom prípravku na zlepšenie erekcie a sexuálneho zdravia Stoporex.

Ryby a morské plody

Vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín a vitamínu D sú ryby a morské plody s obsahom zinku a horčíka pre váš testosterón viac než vítané. Zaraďte preto do svojho jedálnička tuniaka, lososa či makrelu alebo afrodiziakum v podobe ustríc a o vašom sexuálnom apetíte nebude žiadnych pochýb.

Olivový, arganový a kokosový olej

Ďalším dobrým zdrojom látok, ktoré podporujú tvorbu testosterónu je napríklad panenský olivový olej. Ďalšími sú arganový a kokosový olej, ktoré tiež, podobne ako olivový olej, obsahujú zdravé tuky (mononenasýtené) podporujúce testosterón. Pozor, iné bežné rastlinné oleje majú opačný efekt – inak veľmi prospešné polynenasýtené tuky môžu znižovať hladinu testosterónu v tele.

Hovädzie mäso a vajíčka

Hovädzie mäso obsahuje živiny, ktoré pomôžu zvýšiť hladinu testosterónu. Zdrojom vitamínu D je napríklad hovädzia pečeň, červené mäso obsahuje aj dostatok zinku. Má vysoký obsah proteínu i nasýtených tukov – čím viac nasýtených tukov, tým lepšie pre testosterón.

Vajíčka sú zdrojom bielkovín, dokážu rýchlo zasýtiť a poskytnúť telu dostatočné množstvo energie na podanie adekvátneho výkonu – ako aj pri športe, tak aj v posteli. Vaječné žĺtky okrem vitamínov obsahujú aj nasýtené tuky, ktoré sú dôležité pre tvorbu testosterónu v tele.

Zázvor

Zázvor je korenie, ktoré okrem problémov s dýchacími cestami či podporou lepšieho prekrvenia a prietoku krvi v cievach (aj na erekciu) skvele stimuluje tvorbu testosterónu v tele. Pravidelná konzumácia zázvoru sa prejavuje vyššou hladinou luteinizačného hormónu, ktorý priamo vplýva na produkciu testosterónu.

Fazuľa

fazuľa a testosterónFazuľa dokáže pozitívne vplývať na hladinu mužských pohlavných hormónov, vrátane testosterónu. Biele, čierne, obličkové fazuľky sa považujú za výborný zdroj vitamínu D, ako aj zinku, čo je základný predpoklad pri normálnej produkcii hormónov, ako je testosterón.

Potraviny, ktoré škodia tvorbe testosterónu

Okrem potravín, ktoré sú bohaté na testosterón tu máme aj také, ktoré hladinu testosterónu tlmia. Patrí medzi ne alkohol – patrí medzi potraviny, ktoré negatívne vplývajú celkovo na sexuálny životnajmä na erekciu. Pivo však napríklad má negatívny vplyv práve na testosterón a to z dôvodu, že obsahuje vo veľkom množstve fytoestrogény. Tie negatívne pôsobia na libido a v mužskom tele utlmujú hladinu testosterónu.

Veľké množstvo fytoestrogénov obsahuje aj sója a rôzne sójové produkty. Sójové bôby totiž obsahujú izoflavóny, ktoré vyvolávajú podobné účinky, ako estrogén. Navyše ide o látky, ktoré narúšajú funkciu štítnej žľazy a celkovo hormonálnu rovnováhu u muža. Zaujímavé je tiež, že mäta u žien znižuje hladinu testosterónu, čo je pre v tomto prípade pozitívne, no pozor na jej užívanie by si mali dať najmä muži, pre ktorých to má, práve naopak, negatívne účinky.

Ľanové semienka síce obsahujú vysoký obsah omega 3-mastných kyselín, rovnako tak však obsahujú aj zlúčeniny zvané lignany, ktoré znižujú voľnú aj celkovú hladinu testosterónu a zabraňujú jeho prevodu v tele na silnejší dihydrotestosterón. Takisto by ste sa mali vyvarovať tukom určeným na pečenie a vyprážanie, zemiakovým lupienkom a čipsom, margarínom a aj priemyselne spracovaným tortám, sušienkam či sladkým polevám.

Tabletky na zvýšenie testosterónu

Okrem zmeny spôsobu stravovania by ste tiež nemali vynechávať pohyb a cvičenie, mali by ste sa menej stresovať a viac sexovať. Stres totiž uvoľňuje hormón kortizol, ktorý priamo pôsobí proti testosterónu. No a sex? Pravidelný sex pomáha na podporu stimulácie testosterónu a je to jedna z tých príjemnejších aktivít.

Ďalšou možnosťou, ako prirodzene v tele podporiť hladinu testosterónu, je podpora jeho stimulácie v tele pomocou prírodných látok vo výživových doplnkoch Stoporex – rastlinných extraktov, ktoré patria medzi známe prírodné afrodiziaká. Zloženie týchto tabliet je 100% prírodné, nájdete v nich napríklad extrakty z Kotvičníka zemného, Saw Palmetto či Macy a tiež minerál Zinok či vitamíny C a B.

Výhodou takýchto tabletiek je to, že pôsobia nielen priamo na testosterón, ale aj na zlepšenie erekcie a sexuálnej vitality, kúpite ich jednoducho a bez receptu a práve vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu sa nemusíte obávať žiadnych vážnejších vedľajších účinkov.

Stoporex